poniedziałek, 30 czerwca 2014

30.06.14

Witam,
Dziś trochę ponarzekam, ponieważ pogoda jest większości deszczowa, bądź jest pochmurno. "Siam ruby" u Amora w zeszłym roku miał już przebarwienia, w tym sezonie liście chorują (przynajmniej u mnie). Również przędziorki nie odpuszczają i walka trwa cały czas...
Hi,
I'm so mad because weather is horrible. All days is rainy or cloudy. Musa siam ruby looks bad, I think that's too cold for it. In addition on my plants I still have mites.
Ensete maurelli rośnie najlepiej, ciekaw jestem ile będzie wstanie urosnąć w tym sezonie/ Maurelli grows better than others bananas/
Jeden z małych maurelli ma bardzo ładnie wybarwione liście/ I really like red leafs of Ensete maurelli.
M. acuminata "dwarf cavendish" w niecały miesiąc wypuszcza drugiego liścia. Zauważyłem, że im bananowiec ma więcej genów A (acuminaty), tym mniej jest odporny na niższą temperaturę, choć dwarf orinoco ma grupę ABB to także nie grzeszy szybkością. Ogólnie jadalne bananowce gorzej sobie radzą w polskim gruncie, niż ozdobne.
M. basjoo powoli rośnie.
Mniejszy dwarf orinoco wypuszcza 4 liścia w sezonie, miał dosyć ciężki start, jak już pisałem w poprzednich postach. Większy orinoco prawie wypuścił liścia, lecz silny wiatr skutecznie pokrzyżował mu plany, więc mimo, iż jest lato - nie ma żadnego liścia.
E. ventricosum
M. ac "SDC" rosnąca na zewnątrz.
M. ornata "purple". Zaś ornata "red flower" wg mojego śledztwa i wszelkich przesłanek okazała się być m. aurantiaca./ I've bought the banana which called Musa ornata "red flower" but I think that it's Musa auriantiaca.
Niemiecki m. ac. "siam ruby"/ Musa siam ruby from Germany
Szklarniowy SDC
Szklarniowa m. velutina


2 komentarze:

  1. Dokładnie Ensete maurelli chyba najbardziej nadaje się na nasz klimat :) jest najodporniejszym bananowcem (przynajmniej w mojej kolekcji)
    Czekam na kolejne fotorelacje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dlatego pewnie jest tak chętnie uprawiany : ) W gruncie jeszcze rośnie ładnie forma zielonolistna (ale nie ma się co dziwić, bo to ten sam gatunek), basjoo (ale nie u mnie ; )) i sikkiemensis (też nie u mnie). wszystkie karłowate banany rosną opornie bardzo.

    OdpowiedzUsuń