Problemy w uprawie

Warunki pogodowe

Przymrozek
Liście są ciemnobrązowe do czarnego, często mają też czarne grzybowe kropki.
Jeżeli był to krótkotrwały i niewielki przymrozek to większość gatunków/odmian bananowców poradzi sobie z tym, należy obciąć "ścięte" liście i kolejne powinny być już normalne. 
(Musa basjoo)
Poparzenie słoneczne
 Występuje, gdy wyniesie się rośliny bez hartowania z warunków domowych na zewnątrz. Stare liście są poparzone, lecz kolejne liście wypuszczone w takich warunkach są już odporne.

(Musa dwarf orinoco)
Niedobór światła zimą
 Do tej pory spotkałem to tylko u Musa cuminata "dwarf cavendish" i "super dwarf cavendish". Objawia się tym, że każdy kolejny liśc wypuszczany przez roślinę jest mniejszy, a odległość między nimi minimalna. Spowodowane jest to niedoborem światła, przy jednoczesnej wysokiej temperaturze i podlewaniu. Na wiosnę, gdy światła słonecznego jest więcej liście wyrastają już naturalnej wielkości i wszystko wraca do normy. Ewentualnie można zimą doświetlać roślinę, co także pomoże.

Plamy grzybowe
 Czarne, bądź ciemnobrązowe plamy na liściach bananowców pojawiają się przy zbyt dużej wilgotności, a zbyt niskiej temperaturze. Pojawiają się najczęściej wczesną wiosną lub jesienią, gdy warunki na zewnątrz nie są na tyle optymalne. Jeśli zapewni się lepsze warunki (wiosną przeczeka, a jesienią zabierze do wewnątrz) kolejne liscie powinny już być zdrowe. Sam dla pewności kupuję w ogrodniczych środki antygrzybowe do oprysku, aby zabezpieczyć rośliny dodatkowo.
(Musa ornata "macro)

Pasożyty

Przędziorek chmielowiec

Opis: Są to niewielkie roztocza, które mają barwę czerwoną lub białawo-zieloną. Każde ich stadia są szkodliwe dla roślin. Żywią się sokiem komórkowym roślin.
Objawy: Liście robią się żółtawe, a następnie brunatnieją. Od spodniej strony można dostrzec pajęczynkę, jak i same pajęczaki.
Walka: Ów pasożyty lubią ciepło i suche powietrze, więc postępując logicznie należy postępować antagonistycznie, najlepiej zapewniając większą wilgotność powietrza. Jeśli już mamy niechcianego lokatora należy przemywać liście roztworem wody i płynu do naczyń, często spryskiwacz oraz nabyć odpowiednie środki do walki z przędziorkiem. Jeśli się zignoruje przędziorka może on nawet doprowadzić do śmierci rośliny.
Wierzchnia strona + niedobór m.in potasu (Musa ornata)
Spód liścia (Musa ornata)

Niedobory i nadmiary pierwiastków

Fosfor

(Musa basjoo)
Funkcja: Pobierany jest przez system korzeniowy, głównie w formie ortofosforanu. Jest jednym z trzech głównych pierwiastków potrzebnym bananowcom. Pomaga on rozbudowywać silny system korzeniowy i kłącze bananowce, pomaga także przechowywać i wykorzystywać energię z procesów fotosyntetycznych. 
Objawy niedoboru: Chloroza na liściach i pojawiają się brązowo-niebiesko-zielone plamy. Przy silnym niedoborze powoduje marszczenie, bardzo silną chlorozę, powoduje również spowolnienie, a nawet zatrzymanie wzrostu lisci. W najgorszym wypadku powoduje śmierć rośliny.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz