piątek, 13 listopada 2015

13.11.15 - nowe nabytki i aktualności

 Rozpoczął się najtrudniejszy okres w roku, czyli zimowanie.Przy odporniejszych odmianach mniejszy problem, bo pozostaje tylko podlewać co jakiś czas i badać temperaturę, żeby nie była za wysoka lub niska. Jednak bananowce które zimują w domu sa bardziej kłopotliwe, przynajmniej dla mnie, bo nie posiadam jasnego pomieszczanie, gdzie mógłbym mieć około 15 stopni, a doświetlać mi się nie chce... Przy okazji trzeba pilnować spryskiwania, bo przy ogrzewaniu powietrze jest suche, co doskonale wykorzystują przędziorki, więc pozostaje czekać do wiosny...
 Dziś wykonałem opryski przeciw przędziorkom, a później oprysk Asashi SL. Dodatkowo nie popełnię tego błędu, co w zeszłym roku i co jakiś czas nawożę słabym nawozem do roślin zielonych (te które są w cieplejszych warunkach), bo w zeszłym roku przez niedobory padła mi ornata i coccinea.
 I przyszły do mnie banany zamówione z Czech, a są nimi Musa helen's hybrid (wrócił też do kolekcji) i Musa nagensium. Jak na początku przygody planowałem mieć same karłowate odmiany to teraz mam głownie duże : )
Te dziwne odrosty Musa basjoo, które nie miały nawet liści teraz je wypuszczają. Z 4 sztuk przeżyły aż 3.
 Także te młode Ensete v. maurelli, jeśli duże przezimują to te pójdą na sprzedaż, albo eksperymenty. 
 Misa itinerrans się przyjął i zaczyna rosnąć. Na tym zdjęciu widać charakterystyczne przędziorkowe pajęczynki. 
 Musa red dwarrf
 Musa helen's hybrid
Musa nagensium

Pod koniec grudnia, możne w styczniu powtórzę oprysk grzybobójczy na bananowcach w garażu.

czwartek, 1 października 2015

01.10.15 - przygotowanie bananów do zimy, odrosty

Witajcie,
 Noce są bardzo zimne i musiał być lekki przymrozek, bo część bananów miała zniszczone liści i nasiliły się choroby grzybowe, więc postanowiłem przygotować je do zabrania, jak prognozy będą bardziej pesymistyczne, bo póki co zapowiada się jeszcze przyzwoita pogoda, a później mogę czasu nie mieć. Jedynie Musa manzano zabrałem do domu, ponieważ jest bardziej wrażliwa.
 Liście Musa manzano wyglądają tragicznie, dlatego została już zabrana do domu.


  Jak już wspominałem bananowce już są w donicach i tylko będą czekały, aby je zabrać do domu. Wszystkie, które zostały na dworze będą zimowane w garażu, gdzie będzie niewielka ilość światła, a temperatura około 10-15 stopni. Mogę sobie pozwolić na test Musa sikkimensis "red tiger" na zimowanie samego nibypnia, zobaczę, czy zda egzamin taki sposób zimowania. Dodatkową rzeczą jaką robię przed zimowanie to spryskuję rośliny przeciw przędziorkom i roztworem anty-grzybowym w tym sezonie przetestuję Topsin M 500 SC firmy Agrecol, zobaczymy jak sobie poradzi.

 Zdjęcie poglądowe przygotowanych bananowców

 Przy okazji wykopywania bananowców pooddzielałem odrosty, które miały jakieś korzenie. Najdziwniejsze (po za małym maurelli) były odrosty Musa basjoo, które nie zdążyły wypuścić liścia, a już miały bardzo ładne korzenie. Odrosty zimuję w pokoju, bo po zeszłych zimowaniach zauważyłem, że nawet tych odporniejszych odmian niewielkie odrosty padają.

Ensete v. "maurelli" i małe roślinki

 Pooddzielanie odrosty, spryskałem preparatem przeciqw chorobom grzybowym, miejsce po cięciu posypałem cynamonem, a jak już były w doniczkach spryskałem Asashi Sl, które pomoże im szybciej dość do siebie.

Ciekawe odrosty Musa basjoo
Musa itinerans jest nowym nabytkiem w kolekcji. Póki, co jest jeszcze maleństwem (pochodzi z nasion). Zimowany będzie na południowym oknie, w temperaturze pokojowej.

A na koniec trochę suchych liczb, czyli pomiary wybranych roślin.
Nazwa-wys. nibypnia-wys. do najwyższego liścia, który się "położył"
Musa manzano- 46cm- 67cm
Musella lasiocarpa- 40cm- 98cm
Musa basjoo- 92cm- 143cm
Musa red tiger- 96cm- 184cm
Musa dwarf orinoco- 73cm- 113cm
Ensete v. maurelli- 125cm- ok320cm

Edytowane:03.10.15
 W nocy były już przymrozki, więc ten sezon zakończył się dość szybko, bo przymrozki już były i ujemne temperatury są przewidywane w tym tygodniu. Także bananowce "odporniejsze" powędrowały do piwnicy (przepraszam za jakość, ale robione telefonem).
 Jak widać przymrozek uszkodził liście
 Maurelli po radykalnym cięciu
Częśc bananów w garażu, jeden sikkim jak mówiłem jest testowany czy przezimuje sam nibypień

czwartek, 24 września 2015

24.09.15 - odrosty dwarf orinoco i końcówka sezonu

Banany są w najlepszej kondycji w ciągu roku, ale powoli kończy się sezon, dni coraz krótsze, a noce coraz zimniejsze. Już na wrażliwszych bananowcach można dostrzec plamki grzybowe.
- Musa manzano

 Po dużym ensete maurelli można zobaczyć, co wiatr robi z liśćmi, a tego w tym roku nie brakowało. 
- esnete ventricosum "maurelli"
Musa sikkimensis "red tiger"ponad metrowy kupiony niedawno jeszcze za bardzo się nie przyjął, zaś mniejszy doskonale. 

Musa sikkimensis "red tiger"

A ten kupiony gdzieś w maju jako około 25cm sadzonka ma już ok 185 i 4 odrost mu wychodzi.
Widok na część bananowców.

Musa basjoo długo męczył się z przedziorkie, a gdy udało się bitwę wygrać to dopiero ruszył ze wzrostem.
- Musa basjoo

Musa dwarf orinoco rośnie bardzo wolno, ale za to wypuścił 2 odrosty. Jednego, który już miał korzenie oddzieliłem, aby dorosła roślina miała jeszcze czas na zagojenie miejsca po cięciu. A odrost zabrałem do domu, aby nie miał takich skoków temperatur, jak na dworze.
Musa dwarf orinoco
Przed oddzieleniem
Widać, że ma zdrowe, białe korzenie. Nie będzie problemu z przyjęciem się.
Mały ensete maurelli. Ciekawa sprawa dotyczącej tej rośliny się stała, a dokładnie nie wiem dlaczego (możliwe, że źle oddzieliłem ją wcześniej od innych maurelli), ale ma dwie lub trzy małe roślinki koło siebie.

Musa manzano
Musa red dwarf
Musa ornata "macro" inaczej nazywana Musa giand lavender
Musella lasiocarpa



czwartek, 13 sierpnia 2015

13.08.15 przesadzanie musa red dwarf, przebarwienia musa manzano i nowy red tiger

 Od dłuższego czasu nad Polską są ciepłe, południowe fronty, dzięki czemu możemy poczuć się jak na południu Europa. Dla nas, no przynajmniej dla mnie to katorga, ale rośliny rosną znakomicie, z wyjątkiem plagi przędziorków.

Musa ornata "macro" rośnie w doniczce, uważam, że dla wolniej rosnących bananowców jest to lepsza metoda, aniżeli gruntowa uprawa.
Większy Musa sikkimensis "red tiger", kupiony niedawno.
Musa basjoo, nie jest to demon szybkości, ale jego zimowanie nie sprawia większych problemów, a i jjest bardziej odporniejszy od innych bananowców. Widać na nim ślady urzędowania przędziorka.
Jeden z potomstwa poświęconego Ensete v. "maurelli".
Musa dwarf orinoco.
Musa "red tiger", który jest ze mną od wiosny, niebawem przerośnie tego większego, którego kupiłem niedawno (pierwsze zdjęcie).
Musa red dwarf został przesadzony do większej doniczki. Jako ziemi użyłem w stosunku 1:1 kompostu i ziemi ogrodniczej. 
Mój jabłkowy bananowiec (Musa manzano) pokazał nareszcie mocno przebarwionego liścia. Lubi bardzo gorący klimat, teraz dopiero przyśpieszył ze wzrostem.  Odmiana ta powstała przez skrzyżowanie Musa acuminata x Musa balbisiana podobnie, jak Musa dwarf orinoco. Z tym wyjątkiem, że manzano ma więcej w sobie acuminaty (gr. genetyczna AAB, a orinoco ABB).

środa, 29 lipca 2015

29.07.15 Ph w glebie bananowców i powrót red dwarf

 Jest już połowa lata, więc bananowce powinny być w formie, jednak u mnie jest zdecydowanie gorzej niż w zeszłym roku. Po pierwsze nieco przegiąłem z nawożeniem, więc muszę trochę odczekać. Moja gleba po zbadaniu ma sporo wapnia i ph ponad 7 to zdecydowanie za dużo na bananowce, które preferują ph. 5,5-6,5, dlatego nawożę Plantonem B do borówek, który przy okazji zakwasi glebę. Przy wysokim ph. utrudnione jest przyswajanie fosforu, co wyjaśnia jego niedobór m.in u dużego maurelli.
 Kolejna ciekawostka to powrócił do mojej kolekcji Musa red dwarf jest maleńki odrost, w zeszłym roku miałem ich sporo, ale niestety swój zapas posprzedawałem kilka sztuk w Polsce, a część poleciała do Szwecji i Niemiec. Jednak w tym roku już nie popełnię tego błędu i pozostawię sobie rezerwę. Aby uczyć się na błędach to, to nie jest bananowiec,. który zimuje w warunkach optymalnych do zimowania E. maurelli i M. basjoo, czyli ciemnej garaż z temperatura między 10, a 15 stopni C.
 Z ciekawostek pragnę poinformować banano-maniaków, że w Polski warunkach w gruncie zakwitł Musa basjoo. Zdjęcia i więcej informacji możecie znaleźć - TU
 Kolejną budującą wiadomością jest zapowiedź kwitnienia u Kaczmara, a po więcej szczegółów zapraszam na jego bloga : )
 Warto również zajrzeć do wątku poświęconego bananowcom w hydroponice, a jest ciekawa i trudna sztuka, a o to link.


Musa ornata "macro" ma interesujące przebarwienia, jednak są jaśniejsze niż u "red tiger'a i sumatrany'

poniedziałek, 6 lipca 2015

06.07.15

Na najnowszym liściu Musa manzano pojawiły się przebarwienia, widać, że mu odpowiada wysoka temperatura.
Po około 6 miesiącach wykiełkował mi pierwszy Musa sikkimensis "red tiger" z ponad 100 nasion.

poniedziałek, 29 czerwca 2015

29.06.15

Wszystko do tej pory rośnie dobrze.
Musa sikkimensis "red tiger"
Ensete ventricosum "maurelli"
Musella lasiocarpa